Ślimak nie podaje, a piec zgasł – powody | Blog domowy

Strona główna » Ślimak nie podaje, a piec zgasł – powody | Blog domowy

Jeśli kocioł nie grzeje, a ślimak nie podaje pelletu, to może to oznaczać, że doszło do awarii jednego z elementów kotła. Przyczyną takiej usterki może być np. uszkodzenie ślimaka, zatkanie jego otworów lub zabrudzenie zbiornika pelletu. Innym powodem może być awaria elektryczna, np. uszkodzenie silnika lub przepalenie bezpiecznika. Aby ustalić dokładną przyczynę usterki, należy skontaktować się z serwisem kotła lub z mechanikiem, który specjalizuje się w naprawie tego typu urządzeń. Po ustaleniu przyczyny usterki należy ją usunąć, aby kocioł zaczął ponownie działać prawidłowo.

Co się dzieje, gdy piec działa ślimak podaje a paliwo nie jest dostarczane. 

Jeśli piec działa, ale paliwo nie jest dostarczane, to w wyniku braku paliwa piec przestaje wytwarzać ciepło. Może to prowadzić do spadku temperatury w pomieszczeniu lub całym domu, a w konsekwencji do zwiększenia zużycia energii elektrycznej przez dodatkowe urządzenia grzewcze lub spadku komfortu użytkowania. W przypadku pieców z podajnikiem ślimakowym brak paliwa może również prowadzić do uszkodzenia podajnika lub całego pieca, dlatego warto regularnie sprawdzać poziom paliwa i uzupełniać go, jeśli to konieczne. W razie wystąpienia problemów z dostarczeniem paliwa do pieca należy skontaktować się z fachowcem, który pomoże rozwiązać problem.

Jak naprawić samemu ślimaka, który nie podaje groszku?

Jeśli chcesz spróbować naprawić ślimaka samodzielnie, najpierw musisz odkręcić klapę zasobnika groszku i sprawdzić, czy ślimak nie jest zatkany lub zabrudzony. Jeśli tak, należy go wyczyścić i sprawdzić, czy jest on w całości oraz, czy jego obracanie się nie jest utrudnione. Jeśli nie zauważysz żadnych widocznych uszkodzeń lub zanieczyszczeń, może to oznaczać, że przyczyną usterki jest awaria silnika lub elektroniki ślimaka. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem, aby ustalić przyczynę usterki i ją usunąć.

Jak wyjąć ślimak z motoreduktora

Aby wyjąć ślimak z motoreduktora, należy najpierw odłączyć go od urządzenia, do którego jest podłączony. Następnie trzeba odkręcić śruby mocujące motoreduktor do obudowy i wyjąć go z urządzenia. Po wyjęciu motoreduktora należy odkręcić pokrywę, która znajduje się na jego górnej części, aby dostać się do wnętrza i zobaczyć ślimak. Następnie należy odkręcić śruby mocujące ślimak do obudowy motoreduktora i wyjąć go z urządzenia. Po wyjęciu ślimaka należy sprawdzić jego stan i w razie potrzeby wymienić na nowy. Pamiętaj jednak, że wymiana ślimaka w motoreduktorze wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, aby to zrobić samodzielnie, warto skontaktować się z serwisem lub z mechanikiem, który zajmie się tą naprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.