Przerobienie pieca CO na nadmuchowy | Blog domowy

Strona główna » Przerobienie pieca CO na nadmuchowy | Blog domowy

Jeśli masz stary piec CO, który już nie spełnia Twoich wymagań lub po prostu chcesz wymienić go na nowszy i bardziej efektywny model, to przerobienie go na piec nadmuchowy może być doskonałym rozwiązaniem. Piecyki nadmuchowe są coraz bardziej popularne w domach jednorodzinnych, ponieważ umożliwiają szybkie i efektywne ogrzewanie pomieszczenia. Przerobienie pieca CO na piec nadmuchowy wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego warto skonsultować się z fachowcem, który dokładnie zbada stan Twojego pieca i doradzi, czy jest on odpowiedni do przerobienia. W dalszej części wpisu postaramy się przybliżyć Ci proces przerobienia pieca CO na piec nadmuchowy oraz omówić zalety i wady tego rozwiązania.

Czym jest piec nadmuchowy?

Piec nadmuchowy to rodzaj pieca grzewczego, który wykorzystuje siłę nadmuchu powietrza do rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu. Jest to popularne rozwiązanie w domach jednorodzinnych, ponieważ umożliwia szybkie i efektywne ogrzewanie pomieszczenia. Piec nadmuchowy zazwyczaj składa się z komory grzewczej, w której spala się paliwo (np. gaz, olej opałowy lub drewno), a następnie nadmuchuje ciepłe powietrze do pomieszczenia za pomocą wentylatora. Dzięki temu ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu, co zapewnia wygodne i komfortowe ogrzewanie.

Jak przerobić, piec CO na nadmuchowy?

Przerobienie pieca CO na piec nadmuchowy wymaga znajomości technologii grzewczych i wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Najlepiej jest skonsultować się z fachowcem, który dokładnie zbada stan Twojego pieca i doradzi, czy jest on odpowiedni do przerobienia na piec nadmuchowy. Jeśli tak, to specjalista przeprowadzi wszystkie niezbędne prace związane z przerobieniem pieca, takie jak wymiana komory grzewczej, instalacja wentylatora i innych elementów, a także ustawienie pieca i jego odpowiednie dostrojenie. Należy pamiętać, że przerobienie pieca na nadmuchowy wymaga zgody właściwej instytucji (np. zakładu energetycznego) oraz spełnienia wszystkich wymogów prawnych i technicznych.


Przerobienie pieca CO na nadmuchiwanego może być niebezpieczna, jeżeli chcesz zrobić je w warsztacie, które byłoby pełne oparów. Możesz także wybrać gotowe takie pieco – kominki na pelet, które rozprowadzają m gorące powietrza. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ piecyk ma automatykę, dzięki czemu sam się rozpala i utrzymuje stałą temperaturę. Jego koszt także nie jest w porównaniu z innymi drogi, gdyż kosztuje około 3-4 tysiące złote, a z płaszczem wodnym od 6 tysięcy złoty.

Jaki piec nadmuchowy do warsztatu?

Jeśli szukasz pieca nadmuchowego do warsztatu, to warto rozważyć modele o dużej wydajności, które są w stanie ogrzać dużą przestrzeń. Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, takimi jak wielkość warsztatu, jego układ oraz rodzaj i ilość materiałów, które będą przechowywane w pomieszczeniu. Jeśli warsztat jest duży i znajdują się w nim materiały wrażliwe na niskie temperatury, warto rozważyć zakup pieca o dużej mocy grzewczej. W przeciwnym razie wystarczy model o niższej mocy.

Czym się różni piec CO od nadmuchiwanego

Różnicą między piecem CO a piecykiem nadmuchowym jest sposób rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu. Piece CO (zwane też kotłami centralnego ogrzewania) wykorzystują ciepło wytwarzane przez spalane paliwo (np. gaz, olej opałowy, drewno) do ogrzewania wody, która następnie jest rozprowadzana po całym domu za pomocą rur i grzejników. Piecyki nadmuchowe natomiast wykorzystują siłę nadmuchu powietrza do bezpośredniego ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Piece CO są zazwyczaj większe i bardziej skomplikowane w budowie, a piecyki nadmuchowe są mniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Warto jednak pamiętać, że oba rodzaje pieców są wydajnymi i efektywnymi rozwiązaniami grzewczymi, a ich wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika

Zalety pieca nadmuchiwanego

Piecyki nadmuchowe cieszą się coraz większą popularnością w domach jednorodzinnych ze względu na ich wiele zalet. Oto kilka głównych korzyści wynikających z użytkowania pieca nadmuchowego:

  • Szybkie i efektywne ogrzewanie pomieszczenia: piecyki nadmuchowe umożliwiają szybkie i efektywne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, dzięki czemu możesz cieszyć się komfortowym ciepłem w krótkim czasie.
  • Oszczędność energii: piecyki nadmuchowe są bardziej wydajne niż tradycyjne piece CO, co oznacza, że zużywają mniej paliwa do ogrzania pomieszczenia. To pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i oszczędzić na kosztach eksploatacji.
  • Prosta obsługa: piecyki nadmuchowe są proste w obsłudze i nie wymagają skomplikowanych czynności obsługowych. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i włączyć piec, aby cieszyć się ciepłem w pomieszczeniu.
  • Niewielkie rozmiary: piecyki nadmuchowe są zazwyczaj mniejsze niż piece CO, co pozwala zaoszczędzić miejsce i umożliwia ich montaż w różnych miejscach w pomieszczeniu.
  • Możliwość zastosowania różnych rodzajów paliwa: piecyki nadmuchowe mogą być zasilane różnymi rodzajami paliw, takimi jak gaz, olej opałowy czy drewno. To daje dużą elastyczność w wyborze paliwa i pozwala dopasować piec do indywidualnych preferencji użytkownika.

Wady pieca nadmuchiwanego

Piecyki nadmuchowe są popularnym i efektywnym rozwiązaniem grzewczym, ale jak każdy sprzęt, posiadają również pewne wady. Oto kilka głównych minusów piecyków nadmuchowych:

  • Wysokie koszty zakupu: piecyki nadmuchowe są droższe niż tradycyjne piece CO, co może być istotnym obciążeniem dla domowego budżetu.
  • Wymagają regularnej konserwacji: piecyki nadmuchowe wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia, aby utrzymać je w dobrej kondycji i zapewnić ich prawidłowe działanie. Brak regularnej konserwacji może prowadzić do awarii pieca i uniemożliwić ogrzewanie pomieszczenia.
  • Możliwość przegrzania pomieszczenia: piecyki nadmuchowe mogą powodować przegrzanie pomieszczenia, jeśli nie są odpowiednio ustawione lub jeśli są zbyt mocno wysterowane. Może to powodować dyskomfort i nieprzyjemne odczucia w pomieszczeniu.
  • Mała pojemność: piecyki nadmuchowe mają zazwyczaj małą pojemność, co oznacza, że nie nadają się do ogrzewania dużych pomieszczeń lub całego domu.
  • Niekiedy hałas: niektóre modele piecyków nadmuchowych mogą być hałaśliwe, co może być uciążliwe dla domowników i sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.