W jakiej temperaturze kłaść marmolit, tynk silikonowy oraz PUC | Blog domowy

Strona główna » W jakiej temperaturze kłaść marmolit, tynk silikonowy oraz PUC | Blog domowy

Tynki silikonowe zyskują na popularności i powoli wypierają z rynku tynki mineralne i akrylowe. Jaka jest różnica między tynkiem silikonowym a innymi tynkami do ścian zewnętrznych? Do jakiego rodzaju izolacji najlepiej się nadaje? W jakiej temperaturze należy go stosować? Ważne dla wielu – ile kosztują plastry silikonowe?

W jakich temperaturach Celsjusza można kłaść tynk silikonowy?

Czy w listopadowych temperaturach – ok. +8°C w dzień i ok. +1°C nocą – można bezpiecznie stosować Tynk Silikonowy Aquabalance i Tynk Dekoracyjny Mozaika z Miką? Specyfikacja mówi o +5°C, ale czy dotyczy to temperatur dziennych, czy też nie może spaść poniżej +5°C w nocy?

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie zaprawy masowo-gipsowej w wersji przyspieszonej lub tzw. „Kleje zabezpieczające”, takie jak Tynk akrylowy Stolit QS lub Tynk silikonowy StoSilco QS. Przy temperaturze +10C i wilgotności względnej 95% są odporne na deszcz tylko przez 6 godzin. Farby wykonane w ten sposób nie są narażone na nocne spadki temperatur sięgające nawet -50 stopni Celsjusza po 4-5 godzinach aplikacji na ścianach. Tynki cienkowarstwowe można wykonywać w temperaturze powietrza od +5°C do +25°C. Budowa nie jest dozwolona, ​​gdy występują opady atmosferyczne, silny wiatr i zapowiadana temperatura spadnie poniżej 0°C w ciągu 24 godzin.

W jakiej temperaturze można kłaść PUC?

Optymalna temperatura nakładania tynku to od +5°C do max. +25 stopni Celsjusza, w przypadku dodatków zimowych wartość przesuwa się od +5 stopni Celsjusza do 0 stopni Celsjusza. Warunki te muszą być również spełnione w ciągu kilku dni od tynkowania.

Cienką warstwę tynku należy nakładać na elewację domu w ściśle określonych warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim temperatura nie może być niższa niż 5°C ani wyższa niż 25°C. Niskie temperatury mogą powodować „zamarzanie” tynku, a następnie odklejanie się od powierzchni ściany.

Pojawiło się jednak pytanie, co zrobić, gdy prace już się rozpoczęły, a w trakcie prac zaskoczyła nas zła pogoda? W tym przypadku istnieje kilka możliwości. Jeśli w ciągu dnia temperatura jest wysoka, a nocą jest tylko lekki mróz, można użyć przyspieszacza wiązania, takiego jak weberad KZ, który może przyspieszyć wiązanie kleju izolacyjnego. „Kleje z dodatkiem weberad KZ wymagają do wstępnego utwardzenia około 8 godzin dodatniej temperatury. Po tym czasie możliwe jest tworzenie się szronu, jednak temperatura nie może spaść poniżej -5°C” – wyjaśnia Krzysztof Siemak, Product Manager Systemów Ociepleń w firmie Weber .

W jakich stopniach Celsjusza można kłaść marmolit

Praca związana z nałożeniem materiału na wybraną powierzchnię nie jest bardzo skomplikowana, ale dobrze, jeśli wykona ją osoba z doświadczeniem w nakładaniu cienkich warstw tynku. Tynk nakładano ręcznie przy użyciu narzędzi ze stali nierdzewnej. Konieczne jest również wybranie odpowiedniego czasu nakładania alginitu, ponieważ temperatura otoczenia i podłoża powinna wynosić od +5°C do 25°C, a wilgotność względna powietrza nie powinna być zbyt wysoka. Do czasu pełnego zestalenia – alginitu nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i opadów atmosferycznych. Musisz wiedzieć, że czas wiązania tynku zależy od panujących wokół niego warunków. Dlatego im wyższa wilgotność względna powietrza i niższa temperatura, tym dłuższy będzie czas wiązania kamienia mułowego.

Cienka warstwa tynku akrylowego powinna ściśle przylegać do podłoża. Aby w praktyce osiągnąć powyższe, matryca mułowca musi być odpowiednio przygotowana. Powinien być wstępnie pokryty warstwą tynku podkładowego, aby uzyskać równą i gładką powierzchnię. Jednocześnie podłoże powinno być całkowicie suche, nośne, jednolite i wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Węgiel brunatny jest najbardziej zalecany do stosowania na podłożach cementowych o małej nasiąkliwości. Należy również pamiętać, że węgiel brunatny nie sprawdza się dobrze na powierzchniach poziomych, zwłaszcza na zewnątrz budynków. Powyższe materiały nie są również zalecane do stosowania na ścianach narażonych na kapilarność wody.

Po pierwsze, marmolit jest stosunkowo niedrogim materiałem wykończeniowym i wykończeniowym w porównaniu do popularnego stiuku. Nakładaj na wybrane powierzchnie – eliminuje to również kłopot z utrzymaniem ich w czystości. Zimą rzadziej występują wszelkiego rodzaju wietrzenia i przebarwienia, a do czyszczenia używa się wody pod wysokim ciśnieniem. Tynki Marmolite od lat zachwycają użytkowników ze względu na swoją znaczną elastyczność – nie pękają, a tym samym nie niszczą się przedwcześnie. Ponadto charakteryzują się dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a nawet w przypadku drobnych rys na ich strukturze skutecznie je maskują. Dobrze przylegają do podłoża, nie sprawiając problemów podczas aplikacji i doskonale znoszą wszelkie zmiany temperatur i inne anomalie pogodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.