Suszenie prania w domu pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i oszczędzać wodę. Prawie cała energia zużywana w pralniach pochodzi z bieżącej wody. Zamiast zużywać tę energię, ludzie wybierają pranie w domu. Oszczędza to czas i pieniądze, jednocześnie chroniąc ubrania przed szkodliwymi chemikaliami. Istnieje kilka różnych metod suszenia ubrań w domu, w tym suszenie na powietrzu i suszenie na słońcu. Ludzie używają również suszarek elektrycznych, które obracają się z dużą prędkością bez przypalania ubrań. Wszystkie te opcje doskonale nadają się do oszczędzania wody i energii bez utraty jakości.
Oszczędzaj energię susząc pranie w domu zimą
Choć suszenie prania w domu nie jest dobrym pomysłem, trudno z dnia na dzień coś zmienić. Dlatego warto nieco zminimalizować jego negatywne skutki. Przede wszystkim zalecane jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Zimą najlepiej robić to chwilę (kilka minut), ale dokładnie – czyli przy szeroko otwartym oknie. Na czas wietrzenia dobrze jest wyłączyć ogrzewanie, inaczej ryzykujemy większymi opłatami (dotyczy to głównie kaloryferów z termostatami).
Suszenie prania w sezonie zimowym wymaga dodatkowego wysiłku ze względu na zimno i wilgoć. Pranie można suszyć na zewnątrz latem i wiosną, ale zimą jest wiele sposobów na suszenie prania. Cyrkulacja powietrza pomaga skrócić czas potrzebny do suszenia ubrań, a użycie kuchenki mikrofalowej do podgrzania ubrań również przyspiesza ten proces. Suszenie w środku to także opcja dla tych, którzy nie chcą zmagać się z chłodem.
Czy wiemy, jak szybko wysuszyć pranie zimą?
Nie mamy wyboru i nawet zimą musimy prać ubrania. Niestety nie schną one tak szybko, jak latem, a to oznacza, że powinniśmy znaleźć sposób na zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu, w którym będziemy mieli pranie. Jednym ze sposobów na to, jak powinno wyglądać suszenie prania w domu zima, będzie zakup suszarki bębnowej. Wówczas wystarczy, że ją włączymy i po chwili będziemy mogli wyjąć suche pranie, które wystarczy złożyć i schować do szafy. Jeśli nie mamy takiego sprzętu, nadal powinniśmy szukać sposobu na to, jak szybko wysuszyć pranie zimą. Możemy się wówczas dowiedzieć, że w takich sytuacjach warto korzystać ze specjalnych osuszaczy powietrza. Będą one odciągały wilgoć, a to oznacza, że nie tylko pranie szybciej wyschnie, ale również wilgotność w danym pomieszczeniu będzie się utrzymywała na odpowiednim poziomie.
Czy wiemy, jak suszyć pranie zimą?
Im więcej mamy pomieszczeń w naszym domu, tym łatwiej będzie nam odpowiedzieć, gdzie suszyć pranie zimą. Jeśli mamy miejsce, które możemy wydzielić tylko na tą czynność, to wówczas będziemy mieli większy porządek w mieszkaniu, a jednocześnie łatwiej będzie nam zadbać, aby nie rozchodziła się po nim cała wilgoć. Suszenie prania w domu zima nie jest prostą sprawą, dlatego warto się zastanowić nad zakupem suszarki bębnowej, a jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, to chociaż osuszacz powietrza. Takie urządzenie nie jest drogie, nie zabiera też wiele miejsca, a jednocześnie daje nam gwarancję, że dzięki niemu nasze pranie wyschnie znacznie szybciej. Co więcej, w danym pomieszczeniu nie będziemy musieli się martwić, że pojawi się pleśń czy grzyb. Koniecznie zobaczmy jak szybko wysuszyć pranie zimą, tak aby mieć pewność, że do minimum ograniczymy czas, w którym wilgotność w danym pomieszczeniu będzie większa niż być powinna. Tutaj warto pomyśleć nad skorzystaniem ze specjalnych urządzeń, które będą miały wysuszyć nam takie pranie, albo sprawić, że wilgoć, która się w nim znajduje, będzie szybciej odciągana. Nie mniej jedno jest pewne, jeśli chcemy sprawnie przeprowadzić suszenie prania w domu zima, to musimy skorzystać z pomocy odpowiednich urządzeń. W przeciwnym razie może się okazać, że takie pranie będzie wysychało przez długi czas, co będzie prowadziło do utrzymywania się nadmiernej wilgotności w naszym domu.
Suszenie prania w domu – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ważna jest oczywiście sama segregacja rodzaju materiału. Do dyspozycji są często programy typu MIX, które mogą suszyć, chociażby bawełnę z syntetykami, ale to nie wszystko. Weź pod uwagę niektóre specyficzne elementy odzieży, jak np. duże klamry czy metalowe łańcuchy spodni. Nie ma sensu mieszać takiej odzieży z wieczorową sukienką, jedwabiem czy innymi materiałami o delikatnych włóknach.
Pierwsza opcja wymaga dużo pieniędzy i może być całkowicie nieopłacalna przy wynajmie. Ponadto jest to duży sprzęt, który trudno przenosić podczas przenoszenia. Warto też pamiętać, że niektórych ubrań wykonanych z delikatnych tkanin nie można suszyć w tego typu sprzęcie. Druga opcja jest bardziej przystępna i powszechna.
Jeszcze przed przystąpieniem do optymalnej konserwacji zajrzyj do instrukcji obsługi. Na tym rynku nie ma może zbyt wielu udziwnionych konstrukcji, ale przynajmniej raz powinieneś przeczytać podręcznik użytkowania, żeby wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne elementy i jak się właściwie do nich dostać.
Sprawdź także, jak zrobić łańcuch z szyszek na choinkę, oraz inne dekoracje domu na jesień. Dowiedz się, jakie należy wykonać porządki w ogrodzie na jesień. Nasz blog domowy dostarczy Ci tych wszystkich inspiracji!