Porządki w ogrodzie na jesień – co warto zrobić na działce przed zimą?

Strona główna » Porządki w ogrodzie na jesień – co warto zrobić na działce przed zimą?

Przed zimą należy zatroszczyć się o wiele rzeczy, w nich także znajdują się ogrody i działki.
Początek października to doskonały czas na wykonanie niezbędnych obowiązków wobec drzewom i kwiatów. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybudowanie domu i mamy swój ogród, to powinniśmy mieć świadomość, w jaki sposób należy o niego dbać, tak aby cały czas prezentował się pięknie i dostojnie. To też oznacza, że musimy sprawdzić, jakie prace ogrodowe jesienią należy wykonać, tak abyśmy zyskali pewność, że na wiosnę wszystko znowu pięknie zakwitnie i będziemy mogli się cieszyć wspaniałym ogrodem. Jak się okazuje, jesienne porządki na działce powinniśmy zacząć od skoczenia trawnika, tak na przełomie października i listopada. Dodatkowo też powinniśmy pomyśleć o tym, aby spulchnić ziemię, ponieważ po całym sezonie jest ona mocno ubita i niewątpliwie wymaga odpowiedniego rozluźnienia. Do tego typu prac warto wykorzystać odpowiednie narzędzia. Jeżeli zastanawiasz się, jakie porządki w ogrodzie na jesień warto zrobić, przeczytaj koniecznie nasz artykuł. Nasz blog domowy dostarczy Ci wiele informacji na ten temat!

jesienne prace w ogrodzie

Porządki w ogrodzie na jesień.- co należy wykonać, aby ogród przetrwał zimę?

Przed zimą jest wiele do zrobienia, ale właśnie dla tego utworzyliśmy scenariusz zajęć, aby każdy ogród przetrwał zimę. Jesienne porządki dzięki temu będą bardziej zorganizowane! Uprzątnięcia podczas prac jesiennych wymagają rabatki z kwiatami. Rośliny jednoroczne należy usunąć, a pozostawione po nich miejsce nawieźć nawozem lub kompostownikiem. Kwiaty wieloletnie należy przyciąć i, jeśli tego wymagają, okryć włókniną. Część roślin takich jak dalie, mieczyki, kanny czy neriny należy wykopać, oczyścić, osuszyć, umieścić w przewiewnych skrzyniach wypełnionych trocinami czy piaskiem oraz przenieść do pomieszczenia, gdzie bezpiecznie przezimują. Jesień to także okres, w którym należy zasadzić cebule kwiatów wiosennych takich jak tulipany czy hiacynty.

Przed zimą jest czas na jesienne porządki. Przede wszystkim regularnie grabimy liście. Usuwamy pozostałości roślin, aby ich resztki nie gniły i nie zakwaszały gruntu. Całkowicie usuwamy rośliny jednoroczne. Byliny przycinamy do wysokości ok. 10 cm. Po opadnięciu liści możemy przejrzeć stan krzewów i drzewek i przyciąć martwe lub połamane gałązki. Warto również przejrzeć rośliny w pojemnikach. Rośliny jednoroczne wyrzucamy, a pojemniki myjemy i przenosimy do pomieszczenia na przechowanie. Grządki po usunięciu z nich roślin jednorocznych przekopujemy, usuwamy resztki i chwasty. Resztki organiczne umieszczamy na stercie do kompostowania. Jak widzisz, jesienne porządki nie są takie trudne!

Kolejna sprawa to oczyszczanie grządek z chwastów, szczególnie tych trwałych. Jeśli ich ręczne usuwanie jest niewystarczające, można wykorzystać do tego celu widły, za pomocą których łatwiej wydobędziemy z ziemi korzenie i rozłogi tak uciążliwych chwastów, jak np. perz lub rośliny wodne.

praca na działce jesienią

Jakie prace wykonywać jesienią w ogrodzie?

Chcąc mieć pewność, że nasze działania przyniosą spodziewane efekty, musimy na początku wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Analizując jakie prace wykonujemy jesienią w ogrodzie, nie możemy zapomnieć o podstawowych porządkach. Chodzi tutaj o usunięcie liści, gałązek, jak i obumarłych części roślin. Jeśli mamy rabaty jednoroczne, to jesienne porządki na działce będą polegały na usunięciu resztek roślin, a następnie będziemy musieli pamiętać o konieczności nawożenia, jak i przekopania takiej rabaty, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że po całym sezonie, będzie ona odpowiednio przygotowana do dalszego obsiewania, gdy nadejdzie na to pora. Jeśli znowu mamy rośliny wielosezonowe, to powinniśmy usunąć to co uschło, a resztę przykryć, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed chłodem.

sprzątanie w ogrodzie na jesień

Jak powinny wyglądać prace ogrodowe jesienią – zapytajmy ekspertów

Niewątpliwie powinniśmy porozmawiać z ekspertami, którzy pracują w centrach ogrodniczych, na temat tego, jak powinny wyglądać prace ogrodowe jesienią. Wówczas będziemy mogli dopytać o różne sprawy, które będą nam się wydawały niejasne. Dowiemy się również, że jesienne porządki na działce, będą polegały również na obfitym podlaniu tych roślin, które są wieloletnie, bo wówczas będziemy mieli pewność, że na zimę zapewniamy im odpowiednie nawilżenie gleby. Jednak niezwykle ważne będzie to, aby takie podlanie odbyło się jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Szukając odpowiedzi, jakie prace ogrodowe jesienią będziemy musieli wykonać, musimy pamiętać, że wiele będzie tutaj zależało od tego, jakie mamy rośliny. Koniecznie musimy pamiętać o tym, jak niezwykle ważne są jesienne porządki na działce. Im lepiej je wykonamy, tym większa będzie szansa, że wiosną i latem znowu będziemy mogli się cieszyć wspaniałym ogrodem. Dodatkowo analizując jakie prace wykonujemy jesienią w ogrodzie, powinniśmy też zobaczyć, z jakich narzędzi możemy tutaj korzystać. Tak, aby mieć pewność, że wybierzemy takie, dzięki którym nasza praca będzie dokładniejsza, skuteczniejsza i co więcej, nie będzie dla nas nazbyt męcząca. Jesienne porządki na działce mogą nam sprawić wiele radości, pod warunkiem że odpowiednio się do nich przygotujemy. Jednocześnie są one bardzo potrzebne, a więc istotne jest to, abyśmy tych prac nie zaniedbywali.

przycinanie drzew w ogrodzie na jesień

Ogród jesienią wymaga także przycinania drzew

Jesienne przycięcie drzew i krzewów iglastych – jeśli jest konieczne – najlepiej wykonać wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze suche liście – w ten sposób uniknie się wycięcia zdrowych gałęzi. Do cięcia cienkich gałęzi wystarczy sekator, grubsze lepiej wycinać piłą ogrodową. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi. Rozdrobnione gałęzie można składować na kompoście.

Jesienne wiatry i wichury często łamią gałęzie drzew lub wysokich zimozielonych krzewów. Nadłamane lub uschnięte rośliny należy jak najszybciej oczyścić, aby spadające z góry gałęzie nie zrobiły nikomu krzywdy. Jesienią konary i pnie drzew bywają śliskie, więc wszelkie cięcia najlepiej wykonywać stojąc na ziemi. Zabierając się więc do usuwania zniszczonych roślin, warto użyć mocowanej na teleskopowym trzonku piły prostej lub piły z hakiem, który uniemożliwia zsunięcia się narzędzia podczas pracy.

Jesienny porządki mogą być także świetną zabawą dla dzieci

Mogłoby się wydawać, że jesień to taka pora roku, w którą ciężko znaleźć ciekawe zajecie dla dzieci. Nic bardziej mylnego! W ten czas możemy wejść w skórę nauczyciela i pokazywać młodszym, jak dbać o warzywa oraz ogród. To będzie świetna nauka na przyszłość i może zapewnić wiele zabawy. Zacznij od objaśnienia zasad działania gleby podczas zimniejszych pór roku. Nie będą potrzebne żadne przybory dydaktyczne. Podczas wspólnej zabawy, możecie razem słuchać wiersza J. Brzechwy ” Na straganie” lub piosenki pt. Pomidorek, lub Zielony ogórek. Jeżeli chcesz, ubierz dzieci w odpowiednie kombinezony i razem wyciągajcie marchewkę w ogrodzie. Zróbcie zawody, komu szybciej uda się wyciągnąć 10 warzyw. Zadanie nie jest trudne, a na pewno doda wiele zabawy najmłodszym. Dzieci na pewno chętnie będą korzystać w tego typu zajęciach.

Sprawdź także jak udekorować dom na jesień, jak zrobić ozdoby na choinkę z pomarańczy, jak zrobić ozdoby na choinkę z szyszek.

Read More

    Posts not found.

    Sorry, no other posts related this article.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.