Jak wietrzyć dom zimą? | Blog domowy

Strona główna » Jak wietrzyć dom zimą? | Blog domowy

Szczelne okna w mieszkaniu to wielki atut. Zapewnia to szybsze nagrzewnie danego pomieszczenia, a co za tym idzie także niższe opłaty. Jednakże zwłaszcza w takich wypadkach nie można zapominać o odpowiedniej cyrkulacji poprzez wietrzenie domu. Wiele osób niesłusznie rezygnuje z tego w obawie o większe rachunki, narażając mieszkańców na pogorszenia samopoczucia oraz zdrowia. Otwieranie okien zimą nie musi oznaczać dodatkowych opłat za ogrzewanie. Jak wietrzyć mieszkanie zimą? Dowiedz się w naszym artykule.

Dlaczego warto wietrzyć mieszkanie zimą?

Wietrzenie pomieszczeń w domu jest bardzo ważne zwłaszcza zimą. Chwilowe wpuszczenie zimnego, świeżego powietrza wpłynie pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Świeże powietrze może pomóc na bóle głowy, czy poczucie zmęczenia. Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby dróg oddechowych. Każdego dnia mamy kontakt z kurzem, pyłkami, zarodnikami pleśni oraz grzybów. Wietrzenie mieszkania zimą także wpływa na zmniejszenie wilgoci w mieszkaniu, która tworzy się podczas kąpieli, suszenie prania bądź gotowania. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu z dużą ilością zanieczyszczeń negatywnie może skutkować zwiększeniem chorowania na różne choroby. Jeżeli mamy problemy z wysypianiem się, również powinniśmy otworzyć jakiś czas okna w sypialni. Świeże, zimne powietrze będzie miało pozytywny wpływ na jakość snu. Prawidłową wentylację pomieszczeń zapewnisz w swoim domu także ochronę przed bakteriami oraz wirusami. Mimo że niechętnie oziębiamy wnętrza, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest temperatura ujemna, warto o to zadbać.

Wietrzenie mieszkania zimą – o czym warto pamiętać podczas wietrzenia pomieszczeń?

Wiele ludzi nie wie, jak długo wietrzyć mieszkanie. Jeżeli zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu, przed otwarciem okien zakręć grzejniki w pomieszczeniach, które zamierzasz przewietrzyć. Po około 10 minutach możesz otworzyć okna. Dzięki temu unikniesz bezsensownego grzania pokojów. Nie otwieraj jednak okna na cały dzień. Ostatecznie może spowodować to wyziębienie mieszkania, które trudno będzie na nowo ogrzać.

Nie ma więc potrzeby długiego ochładzania pomieszczeń. W najzimniejsze miesiące, to znaczy mniej więcej od listopada do marca wietrzenie mieszkania powinno zajmować pomiędzy 4 a 6 minut, maksymalny czas przyjmuje się 10 minut wietrzenia. To wystarczy, aby cieszyć się świeżym powietrzem. Krótki okres zapewni także brak wychłodzenia ścian oraz mebli, które akumulują ciepło, oraz ochrony ich w przypadku opadów. Dzięki temu łatwiej będzie przywrócić także dawną temperaturę do pomieszczeń.

wietrzenie mieszkania zimą

Jak często wietrzyć mieszkanie zimą? Zapewni prawidłową cyrkulację pomieszczenia.

Wietrzenie pomieszczeń powinno odbywać się dwa razy w ciągu dnia, po przebudzeniu oraz przed położeniem się spać. Dla swojego zdrowia unikach przeciągów są one prostą drogą do anginy oraz innych tego typu chorób. Zamknij drzwi w pomieszczeniach, które aktualnie się wietrzą. Jeżeli masz taką możliwość, nie przebywaj w nich przez tę chwilę. Na czas cyrkulacji powietrza ubierz ciepły sweter i zrezygnuj z kąpieli, także chwilę przed i po otwarciu okien.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń, które wymaga wentylacji, jest kuchnia. Chociaż w większości domów znajdują się okapy mające w zadaniu pochłanianie par oraz nieprzyjemnych zapachów, ich działanie może nie być wystarczalne. Nie zapominaj także o cyklicznym czyszczeniu kanału wentylacyjnego w swoim domu. Nie warto ich także zasłaniać na okres zimy. Wiele ludzi tak robi, myśląc, że uchronią się tym sposobem od zimnego powietrza. Tak naprawdę wpływ tego na temperaturę jest bardzo mały, a jednocześnie gra dużą rolę odpowiednia wymiana powietrza i odpowiednia cyrkulacja. Nie zapominaj więc, aby wpuścić świeże powietrze i wietrzyć mieszkanie nawet zimą. Koszty ogrzewania nie wzrosną, a możesz zapewnić komfort mieszkania dla domowników.

Wietrzenie mieszkania zimą w ochronie domu i zdrowia.

Większość ludzi wie, że rozgrzane i wilgotne mieszkania to idealne warunki do rozwoju pleśni i zalęgania się zarodników grzybów pleśniowych. To nie tylko ryzyko dla naszych ścian i mebli, ale co najważniejsze-dla naszych bliskich, a przede wszystkim ich zdrowia. Nieprawidłowa wentylacja wpływa na nasz układ oddechowy, nerwowy i skórę, spowodowanych przez pleśnie i grzyby. Wietrzenie mieszkania zimą może uchronić nas również od w skrajnych wypadkach niewydolności nerek i obniżonej płodności, której przyczyną również mogą być zarodniki.

Nie tylko wietrzenie domu, zadbaj o jakość powietrza w mieszkaniu podczas zimy

Mieszkając przede wszystkim w dużych miastach, i chcemy wietrzyć mieszkanie zimą, narażamy się na zimne powietrze słabej jakości, pełnego spalin i zawierającego dwutlenek węgla. Mimo to nie warto rezygnować z wentylacji mieszkania. Strzałem w dziesiątkę będzie inwestycja w odpowiedni oczyszczacz powietrza, dzięki któremu nie będziemy narażeni na negatywny wpływ zanieczyszczeń z zewnątrz. Możesz zaskoczyć się, jak wzrośnie wskaźnik zanieczyszczeń, gdy na chwilę otworzysz okno. Dobre urządzenia posiadają nawet 99% skuteczności w uwolnieniu powietrza od szkodliwych składników powietrza. Będzie także świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto męczy się z objawiamy alergii bądź astmy. Niektóre oczyszczacze posiadają także funkcję nawilżania powietrza, która dobrze się sprawdzi zwłaszcza podczas zimy.

Sprawdź także, jak suszyć pranie w domu zimą oraz jak zamontować parasol na balkonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.